Zrozumieć równa się rozwiązać

Czym jest problem? Problemem jest każda trudna sytuacja. Stanowi zadanie, które musimy rozwiązać podejmując odpowiednie decyzje.

Psychologia dzieli problemy na wiele grup i podaje naukowe metody ich rozwiązywania. Pojawiło się mnóstwo książek z zakresu psychologii rozwiązywania problemów pokazujących rozmaite strategie.

Dostępna jest również bogata oferta szkoleń, warsztatów i treningów uczących nas, za niemałe pieniądze, technik rozwiązywania problemów.
Mamy do wyboru innowacyjne, kreatywne, twórcze, pozytywne, etc…. rozwiązywanie problemów.

Tymczasem, żeby rozwiązać problem trzeba go po prostu zrozumieć. Zrozumienie problemu stanowi jego rozwiązanie. To recepta uniwersalna i jednocześnie trudna do realizacji.

Często problem tkwi w nas samych, my jesteśmy przyczyną jego powstania. Umysł nie dopuszcza  tego faktu do świadomości i trzyma się własnych wniosków, uważając że przyczyną problemu jest sytuacja zewnętrzna. To nie pozwala nam dotrzeć do istoty problemu i zrozumieć, na czym on tak na prawdę polega.

Reklamy

Informacje o Esencje

Moje blogi są próbą utrwalenia ciekawych fragmentów spotkanych po drodze podczas czytania książek, prasy, przeglądania internetu i słuchania muzyki. Staram się uchwycić istotę tego, co wydaje mi się ciekawe i godne zapamiętania. Żyjemy w czasach potopu informacyjnego. Nie da się ogarnąć wszystkiego. Niech przynajmniej zostanie esencja.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sztuka życia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s