Jak chmury na niebie

Walka z własnymi myślami, popularnie zwana biciem się z myślami, przypomina walkę z cieniem. Jest nieefektywna i męcząca. Wiele osób doświadczyło tego wielokrotnie.

Zamiast bić się z myślami, trzeba je po prostu zaobserwować i zaakceptować. Uświadom sobie, że myśli są pochodną emocji, a emocje nie są czymś trwałym.
Po prostu obserwuj wszelkie procesy zachodzące w Twoim umyśle. Śledzenie własnych stanów psychicznych to cenna umiejętność. Wszelkie emocje i myśli z nimi związane pojawiają się i znikają jak  chmury na niebie.  Nie należy ich powstrzymywać, ale też nie można pozwolić im, żeby opanowały nasz umysł.
Kiedy na przykład ogarnie Cię złość, zacznij ją po prostu obserwować, a wtedy będzie  tracić swoją moc i powoli rozpuści się.

Ćwiczenie to trzeba stale powtarzać, a po jakimś czasie będziemy mogli zdawać sobie sprawę z większości procesów zachodzących w naszym umyślę. Pozwoli nam to kontrolować emocje i nie tracić energii na walkę z cieniem.

Reklamy

Informacje o Esencje

Moje blogi są próbą utrwalenia ciekawych fragmentów spotkanych po drodze podczas czytania książek, prasy, przeglądania internetu i słuchania muzyki. Staram się uchwycić istotę tego, co wydaje mi się ciekawe i godne zapamiętania. Żyjemy w czasach potopu informacyjnego. Nie da się ogarnąć wszystkiego. Niech przynajmniej zostanie esencja.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwój duchowy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s