Uczmy się na błędach przodków

John N.Gray brytyjski filozof, publicysta, najbardziej znany współczesny myśliciel polityczny, w jednym z wywiadów powiedział, że „historia nie polega na nieustannym rozwoju rozumu”. To stwierdzenie koresponduje ze słynnym powiedzeniem Hegla:”Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”.
Rodzi się więc pytanie jaki związek ma przeszłość z obecnymi problemami ludzi, czy ciągle skazani jesteśmy na powtarzanie tych samych błędów, bo nie potrafimy wyciągnąć wniosków z minionych wydarzeń.

Dlaczego nie potrafimy uczyć się na błędach naszych przodków. Może dzieje się tak dlatego, że tkwi w nas poczucie własnej ważności, które sprawia że zamykamy się na doświadczenia poprzednich pokoleń?
Poczucie własnej ważności odcina nas od wszelkich przemian. Sprawia, że stajemy się głusi i nie słyszymy sygnałów z zewnątrz.
Musimy sobie uświadomić, że poczucie własnej ważności jest naszym największym wrogiem. Dobrze by było ukrócić pychę,  zweryfikować wyobrażenia o samym sobie i otworzyć się na doświadczenia, które przynosi nam historia.

Reklamy

Informacje o Esencje

Hej, nazywam się Łaciata i z natury jestem ciekawska. A jak znajdę coś ciekawego, to lubię się tym dzielić.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Uczmy się na błędach przodków

  1. graforoman pisze:

    Człek jest istotą próżną i chciwą z natury. Mając wiedzę historyczną nie wyciąga z niej wniosków takich jakich oczekują wszyscy. Człek współczesny z historii wyciąga taką naukę, która pozwala utrzymać mu się u władzy.
    Historia nie jest lekcją pokory, historia jest narzędziem władzy.

  2. Pingback: Życie jako nauczyciel | Esencje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s