Higiena umysłu

Każdego dnia zalewa nas fala informacji do przetworzenia. Nasz system nerwowy nie ma chwili wytchnienia odbierając bez przerwy  przeróżne bodźce. Bardzo trudno jest nam  sobie z tym wszystkim poradzić, chociaż czujemy, że powinniśmy. Z każdej strony docierają do nas przeróżne komunikaty, a wiele z nich mówi: potrzebujesz więcej, znacznie więcej! Potrzebujesz lepszego samochodu, lepszej pracy, ładniejszych ubrań, powinnaś lepiej wyglądać!
Media po prostu manipulują nami i naszym nastrojem.Trudno być w pełni świadomym, co na nas oddziałuje. Ciągle nowe wydarzenia, sensacje, kataklizmy, wypadki. Samo oglądanie programów informacyjnych  wpływa na nas depresyjnie, a reklamy nadawane w międzyczasie wpędzają nas w kompleks niższości i skłaniają do niekontrolowanych zakupów.
Tak właśnie się czujemy w nowoczesnym, bardzo szybkim świecie. Czujemy, że nie jesteśmy w stanie nadążyć. Dokąd pędzimy?  Czy ktoś tam będzie szybciej? Wszyscy są  bardzo zajęci, ciągle gdzieś się spieszą. Taki styl życia,
za dużo informacji – nie jesteśmy w stanie tego przetworzyć.Zbyt wiele rzeczy, zbyt szybko. Wszelkie nowości po chwili są nieaktualne.

Wiele osób jest uzależnionych od telewizji czy internetu. Wchłaniają wszelkie informacje w sposób kompulsywny i nieświadomy, beż żadnej selekcji, nie zdając sobie sprawy jaki to ma wpływ na psychikę.
Przyjrzyjmy się temu, co oglądamy i czytamy. Zastanówmy się czy taka bomba informacyjna jest nam codziennie potrzebna. Możemy przecież sami zdecydować, ile informacji dopuścić do swojej świadomości.
Zadbajmy o higienę umysłu tak, jak dbamy o higienę ciała. Botho Strauss, popularny pisarz i dramaturg niemiecki dowodzi, że zamiast rozmawiać o tym, czego doświadczyliśmy próbujemy „jak maklerzy bez przerwy oceniać obraz całości, sytuację na świecie i wyrażamy wszystkie swoje opinie w sposób w jaki dawniej ludzie mówili o pogodzie”. Pośpiech i nadmiar informacji zmieniły nas w infoholików.

Reklamy

Informacje o Esencje

Hej, nazywam się Łaciata i z natury jestem ciekawska. A jak znajdę coś ciekawego, to lubię się tym dzielić.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Higiena umysłu

  1. Pingback: Przyśpieszenie historii | Książki, prasa, muzyka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s